Omtag, omstart, da capo

Fick något skit som däckade mig i torsdags förra veckan. Halva jobbet låg med magsjuka så antingen var det något sånt eller så var det något annat. Som tur var så släppte det ganska fort för på fredagen var jag feberfri igen och på lördag/söndag kunde jag stöka lite i alla fall. Så det fick bli lite av en omstart. Formen tog sig så klart en törn.

Lördagens utsikt till största del.
Förra veckans utsikt till största del.

Testade benen på måndag kväll och varvade upp lite för att se vad som hände, det gick bra, benen funkade och pulsen höll sig låg.

Specialized och jag är inte riktigt överens om hur långa benen ska vara i BIBs.
Specialized och jag är inte riktigt överens om hur långa benen ska vara i BIBs.

Blev utkommenderad i Hammarbybacken (HBB, Col de Merde, etc, mfl) för backintervaller. Skulle ta i lite så jag fick ett kvitto på om jag var frisk eller inte hette det. Körde fyra vändor upp på den där jävla backen.

Backjävel, vi ses igen!
Backjävel, vi ses igen!

Efter att ha laddat lite med mat och något sött efter backintervallerna var det bara att attacksova så att jag kunde attackcykla Le Peloton.

Det gick sådär så att säga. Eftersom prognosen såg kall och blöt ut så tänkte vi cykla CX-loopen några stycken. Egentligen borde jag kanske kört LPs andragrupp men sånt är ju bara för fegisar. :/

Hälften av alla samlade för Le Peloton! Börjar bli ett bra gäng!
Hälften av alla samlade för Le Peloton! Börjar bli ett bra gäng!

STÅLMANNENJOHAN stack som en avlöning efter träbron vid HBB så vid Lilla Sickla när jag var ikapp var det bara att gå fullt uppför backen för att inte bli avhängd tänkte jag och gick om på tung växel. Benen skrek oroväckande tidigt och pulsen ville inte gå upp för allt smör i Småland. Nils P kom som ett skott med Jonas på rulle, hade fullt sjå att hänga på dom fram till träbron efter golfbanan, men där fick jag släppa.

Sen blev det lite solo, innan Jonas väntade in vid Äventyrsbanan och så körde vi ihop resten av rundan och vägen tillbaka till caféet.

Erstavik var genomfruset, som ett sandpapper att cykla på, riktigt härligt. Trots att lungorna nu känns (tack vare?) som om jag vänt dom ut och in så låg jag bara ett par minuter saktare på loopen mot min snabbaste tid. Med rätt förutsättningar hoppas jag att jag kan putsa den framöver! Har ju 10s fram till STÅLMANNENJOHAN!

Idag blir det till att jobba på Förstemann-låren på gymmet istället

2015 – FU!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: