Hökarängens XC är rätt jobbig och rätt teknisk väldigt teknisk och jättejobbig.
Lägger man sen på värmen på det så blir det rätt tungt. Var med bättre i starten i år än förra året, sen var det ju torrt och fint idag så det gick att åka allt utför, kul!
Inser att jag tappar rätt mycket både uppför pga trött och utför eftersom jag fegkör. Så, alltid något att utvecklas på… 😀
Slog i vilket fall personligt rekord på varvet med över en minut mot tidigare så det är jag sjukt nöjd med. Träning verkar löna sig, förra året var jag snabbare på pappret men i år är jag säkrare på MTBn vilket är skönt. Då är det kapaciteten som sätter stopp istället för att man har lite kvitter i magen utför.
Kan ju kort konstatera att ett lopp med 700 höjdmeter på 15 km inte är för mig, så jag fick i alla fall kämpa. Bra träning om inte annat!
Nu blir det lite laddning inför Billingeracet nästa helg. Kram!