Det ger med sig

Jag har ett standardpass som jag fick tips om av Nils för längesen som jag brukar köra.

Det är ett pass med mellan sex och nio niominutare på låg 85% av FTP, typ sweetspot. Antalet intervaller får dagsform, tid och ork avgöra. Men säg inget till Nils. 😉

I tisdags var första gången på flera månader som jag kunde känna att jag kunde ligga på de där ~270 W som jag brukar ligga på utan att braka iväg i puls.

Capture.PNG
Fina staplar, jag gillar.

Denna gången kunde jag snitta 143 med tröskel på 158-160, i början av februari snittade jag nog 225 på samma pass med ungefär samma snittpuls efter att ha skadat handen och sen haft influensa.

Skönt att ha standardpass att luta sig mot när man över tid kan se en förändring, det blir ett litet halmstrå att klamra sig fast i.

Nu laddar jag för lite gym idag och sen blir det lite cykel med Hanna och sen själv på äventyr. Kul!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: