Efter ett snabbt besök hos föräldrarna med tillhörande turné och ett stopp i Lerberget hos Hs mormor har vi landat i systers stuga på Öland.

Hann med lite cykling och någon tur till fots. En dag när det var som sämst så blev det en improviserad cirkelträning inkl rodd. Kul med roddmaskin hos föräldrarna!
När vi inte rörde på oss så passade vi på att shoppa lite, hittade en kostym som det mer eller mindre stod BRÖLLOP på. Nu ska jag bara komplettera med skjorta och en snygg fluga. Det börjar likna något!

Efter sedvanlig släktturné så tog tiden slut i Åsa, regn och rusk gjorde att stranden inte var så inbjudande så jag passade på att leta lite gamla stigar runt Ölmevallasjön. Annars var det farmor som skulle kramas och kusiner som skulle träffas.

Det bar så av söderut för en natt i Lerberget. Lite löpning, lite cirkelträning, mycket fika och ett par bad från piren. Med plusgrader i sundet var det ju inte mycket att orda om!

Vi mötte upp med Hs föräldrar och bror som kom ner, så vi kunde umgås med hennes mormor. De skulle stanna längre och vi lite kortare men det var ändå jättetrevligt, som vanligt.

Vi avslutade i Skåne med en finfin lunch på Garaget, som tydligen startat filial i stora stan. Rätt nära oss också, så det blir lätt att gå på återbesök!

Efter bara ett dygn på skånsk mark vände vi bilen mot Öland för att avsluta hetsen med några lugna dagar i systers sommarparadis.

Tystnaden och mörkret som mötte oss var på något sätt både lite för tyst och lite för mörkt samtidigt som det var underbart att få varva ner lite. Bara jag och H.

Nä, nu ska jag nog cykla en sväng för att hitta vandringsleden här på Alvaret!
Köpte du ingen kostym till mig? Hur ska jag annars kunna matcha dig?
GillaGilla
Jag kan berätta EXAKT vart man hittar en likadan! 😂
GillaGilla
Var då? Var då?
GillaGilla