Johan och Vic stog och väntade på mig iklädda fräschaste cx-klubbens kläder utanför porten 08.30 igår morse. Vi var säkert de tre stiligaste cyklisterna på Södermalm just då!
Väl i Lida visade det sig att troligtvist halva CK CX var i Tullinge och körde Lida CX igår, 72 km berg- och dalbana på motionsspår. Låter ju plättlätt! Speciellt när jag fick startnummer ett också, då måste det ju bara gå fort!

Körde några kilometer med tätgruppen men fick ganska snabbt släppa när benen inte hängde med uppför i 35+.
Lunkade på i mitt tempo med ungefär samma sällskap i ett par varv innan jag gick tokslut på energi. Så sista varvet gick det riktigt långsamt. Fyllde på flaskan varje varvning men det var nog mer mest energi som fattades.

Väl i mål fick jag en gel och två bars i handen. Var femte som gick i mål fick lite godis. Gelen sög jag i mig på stört, så tom var jag och sen blev det kaffe, macka och lite bulle.
Startnummer ett hjälpte alltså inte, kom i mål runt 30-plats. Jag var kränkt i säkert 5 minuter!

Fick även tillfälle att sporta min nya fina CKCX-tröja, jäklar vad alla andra var avundsjuka!
Ja jädrar vilken urping du var igår med den nya stassen!
GillaGilla
Jag VET, kände mig riktigt sprättig redan på parkeringen tillsammans med alla andra heta CKCX-mamils!
GillaGilla