Ramundercrossen och Kolmårdscrossen

image

Första dagen var jobbig, Johan körde grymt fram till sista varvet då han kraschade i sandfållan där han drog upp sin sträckning från Göteborg. Det verkar ha blivit en bristning som han botar med Duvel nu för tiden.

image

På söndagen blev vädret crossigare, +4 och regn blev ju MUMMA!

image

Race-flex innan race!

image

Veckans pass och tävlingar kändes i benen så jag fick inte riktigt upp pulsen. Sen ska man ju tydligen värma upp, så man inte får kramp när det blir springa av uppför. Testade att smeta på liniment på benen inför, det var fantastiskt under loppet men helt värdelöst att få bort. Sen värmde det ju hela kvällen, även efter två bentvättar. GRYMT sa grisen!

image

Crossen skötte sig utmärkt, som vanligt inget fel på materialet. Eventuellt så kanske jag borde haft ett CUBUS bak istället för ett Primus då det var lite halt.

image

Vägen hem var helt OK, kändes ibland som autobahn med helt oförklarlig STAU här och där.

Tille har lagt upp några bilder på sin blog som @littlebjorn tog medans vi rejsade. Tyvärr var jag för pinsam att få på bild. Även Oscar Ekstam har bloggat lite om resultat etc.

4 svar till “Ramundercrossen och Kolmårdscrossen”

  1. Lite varmt för liniment och omdiskuterat om det är bra, men annars rekommenderar jag otippat nog Raphas.
    Värma upp är en konst som jag oftast glömmer. Din cykel är något jag gärna skulle ha och bra kört för övrigt.

    Som alltid – ett nöje
    /Tille

    Gilla

  2. Exakt, lika dålig jag. Första varvet fick bli uppvärmning, sen var inte pulsen alls med efter misshandeln dagen innan.

    Visst är den fin? Rivalcross med fulkineshjul för ca 15 kakor är väl godkänt tycker jag.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: